چطور یک کتاب الکترونیکی بنویسیم
articles,تولید محتوا

چطور یک کتاب الکترونیکی بنویسیم؟

کتاب الکترونیکی شاید ایده ای نباشد که تابحال به آن فکر کرده باشید! اما اگر حرفی برای گفتن درون تان انباشته شده یا اگر فکر می کنید پیامی هست که باید دیگران بشنوند پیشنهاد ما به شما نوشتن یک کتاب الکترونیکی ست.

کتاب الکترونیکی

نوشتن یک کتاب الکترونیکی به سادگی می تواند تفاوت های عظیمی ایجاد کند. پس منتظر نمانید.

البته شاید شما هم مثل من، در دنیای اینترنت و تکنولوژی غرق شده اید و تمایل ندارید دوباره قطره ای تکراری به این دریای بی کران اضافه کنید. این احساس، کاملا قابل درک است.

اما موضوعی که اهمیت دارد این است که اگر واقعا پیامی برای دیگران دارید، بالاخره به نحوی باید بتوانید آن را به گوش مردم برسانید! باید راهی بیابید.

امیدوارم این تجربه ای که در این مقاله بیان می شود نزد شما به عنوان مشوقی برای نوشتن کتاب الکترونیکی عمل کند. اگر این مقاله برایتان مفید بود اشتراک گذاریِ آن را از کسی دریغ نکنید!

1- با اشتیاق شروع کنید.

2- از چیزی که قبلاً نوشته اید استفاده کنید.

به ویرایش کردن و گستریدنِ چیزی که قبلاً نوشته اید روی بیاورید. در حینِ ویرایش، هر چه پیش بروید، متوجه خواهید شد که این ویرایش در حالِ تبدیل شدن به متنی ست که کاملاً با چیزی که قبلاً بوده تفاوت دارد. قبلاً Jeff Goins از بلاگر مشهور Leo Babauta سوال کرده بود که “آیا می توانم از محتوای بلاگت برای بازپس دادن (استفاده به منظور هدفی متفاوت) جهتِ نوشتنِ یک کتاب الکترونیکی استفاده کنم؟ اینکار اخلاقی ست؟” او اجازه ی این کار را به Jeff داده بود اما پیشنهاد داده بود که به نحوی به طور عمیق تر به آن موضوع بپردازد. شما هم می توانید به چنین اقدامی دست بزنید.

3- فرمت آن را برای استفاده ی آسان خلق کنید.

بارها برای ما پیش آمده که صدها کتاب الکترونیکی دانلود کنیم و حتی برای خیلی از آنها هزینه کنیم اما در نهایت شاید چند نمونه از آنها را هم مطالعه نکنیم! بسیاری از مردم در سطح اینترنت تمرکز خود را از دست می دهند و اگر ما کتابی بلندبالا بنویسیم احتمال کمی دارد که شخصی، آن را تا انتها مطالعه کند.

پس سعی کنید کتاب را خیلی طولانی نکنید (مثلا 900 کلمه مقدار مناسبی ست.) آن را در صفحات کوچک تر و خواناتر جای بیندازید. به طوری که در هر صفحه سه تا چهار خط بیش تر نباشد. در نگاه اول فضای سفید به چشم بیاید خیلی بهتر است.

4- ویرایش خود را در اختیار افراد خارجی بگذارید.

توییت کنید و بگویید که یک نسخه ی رایگان از کتاب الکترونیکی خود را برای هر کسی که در ویرایش آن حاضر است کمک تان کند ارسال می کنید. یک بار در مقابل این حرکت، 15 نفر اعلام آمادگی کردند. کتاب الکترونیکی برای اکثر آنها ارسال شد و دستورالعمل هایی در اختیارشان قرار گرفت تا بدانند که نویسنده دقیقاً به دنبال چه نوع ویرایش هایی ست.

معمولا چند بازخوردِ اول به شدت زیادی مثبت هستند. این افراد معتقدند که این اثر (کتاب الکترونیکی) کاملاً عالی و بی نقص است (که متأسفانه این حرف واقعیت ندارد!) بعد هم چند نقدِ بسیار منفی دریافت می کنید که اعتماد به نفس شما را زیرسوال می برد … !

5- بهبود بخشیده و تصفیه کنید.

تمامی بازخوردها را بخوانید،از یادداشت های مردم راجع به کتاب برای خود نوت برداری کنید و همه ی آن را در پوشه ی ایمیل ذخیره نمایید.

حالا مجدداً شروع به خواندنِ کتاب الکترونیکی کرده و ویرایش کنید. در این مرحله نیاز نیست برگردید و به نظرات مردم نگاه کنید. خیر! فقط یادداشت های مختصر و کوتاهِ خودتان را که از واکنش های مردم استنتاج کردید را با خود همراه داشته باشید.

این مرحله هنگام ویرایش کردنِ نوشته ی خود بسیار اهمیت دارد. شما باید تمامی نقدها و پیشنهادات را از طریق فیلتر و درنظر گرفتنِ دقیقِ هر تغییر بشنوید. در غیر اینصورت، می توانید پروژه را با یک اثری که نه چیزی را به چالش می کشد و نه چیزی را تغییر می دهد به پایان برسانید.

6- بین تأثیرگذاران نفوذ کنید.

هفته ی بعد، کتاب الکترونیکی خود را به چند دوست انگشت شمار و تأثیرگذارانی که در شبکه های اجتماعی فعال هستند ارسال کنید.

از کسانی که کتاب را خواندند بخواهید که حرف هایشان را به دیگران هم منتقل کنند. اغلبِ آنها با اشتیاق قبول می کنند.

7- منتشر کنید! (ولی با کَچ)

بسیاری از نویسندگان کتاب های الکترونیکی، کتاب ها را برای تمامی افرادی که جهت دریافتِ خبرنامه ثبت نام کرده اند مقدور می سازند. این کار باعث می شود که:

  • ردیابی دانلودها: هر بار که کسی کتاب الکترونیکی شما را دانلود می کند، شما نوتیفیکیشنی را در ایمیل خود دریافت می کنید. زیرا آنها در لیست ایمیل شما قرار دارند. (با آپلود کردن پی دی اف در سایت تان از طریق وردپرس و شامل شدن لینکِ فایل در ایمیل های تأیید خودکار برای دنبال کننده های جدید انجام اینکار مقدور می باشد.)
  • پیگیری افرادی که آن را دریافت کرده اند: کلا هدف اصلی این پروژه، ایجاد لیست و افزایش دادنِ خوانندگانِ بلاگ است بنابراین، داشتنِ افرادِ ملحق شده به شما اجازه می دهد تا با مخاطبان بلاگ و خوانندگان خود در ارتباط باقی بمانید.

8- به مردم اجازه ی اشتراک گذاری دهید.

کتاب الکترونیکی را به سرعت به هر کسی که قبل از انتشار دیده بود بفرستید و آنها را تشویق کنید تا کتاب را به اشتراک بگذارند. البته تحت فشار قرارشان ندهید، فقط درخواست کنید.

می توانید یک پست بلاگ در خصوص کتاب الکترونیکی تان بنویسید و از آن به عنوان لندینگ پیج استفاده کنید. مثلا راه هایی را پیشنهاد دهید تا آنها بتوانند کتاب را به اشتراک بگذارند.

در درونِ خود کتاب الکترونیکی تان، لینک هایی مستقیمی را به حساب توییتر، فیسبوک و بلاگ تان قرار دهید تا مردم تشویق شوند به صفحات فیسبوک شما ملحق گردند.

9- برای رسیدن به نقطه ی اوج آنها را هل دهید.

بطور مداوم ایمیل کردنِ کتاب الکترونیکی را به دوستان بیش تر، بلاگرها و … ادامه دهید. از آنها بخواهید که کتاب الکترونیکی شما را بخوانند و اگر خوش شان آمد آن را به اشتراک بگذارند.

گاهی تنها در طول چند ساعت می بینید که به نقطه ی اوج خودش می رسد. مردم آن را در توییتر به اشتراک می گذارند، از طریق ایمیل برای هم می فرستند و در فیسبوک پست می کنند.

دوباره پی دی اف کتاب الکترونیکی را به همراه چند یادداشت شخصی برای دوستان ارسال کنید. اینکارِ شما مثل بستنی ریختن روی کیک خوشمزه است. خواهید دید که جامعه به خودیِ خود به نشرِ کتاب شما پرداخته است.

هر چه که افراد بیش تری کتاب را بخوانند، می توانید از برخی از آنها بخواهید که پشت نویسی و امضا کنند.

خواهید دید که بسیاری این کار را برای شما انجام می دهند.

 

یک امتیازدو امتیازسه امتیازچهار امتیازپنج امتیاز (2 تعداد رای, میانگین: 5٫00 از 5)
Loading...

لینک کوتاه https://thebestseois.com/?p=1089

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

24 + = 29