ربات گوگل چیست؟
articles,موتورهای جستجو

ربات گوگل چیست؟

ربات گوگل

ربات گوگل (گوگل بات) نرم افزار ربات جستجوست که توسط گوگل استفاده می شود و اسناد را از سطح وب گردآوری می کند تا یک ایندکس قابل جستجو برای موتور جستجوی گوگل بسازد.

هر وقت راجع به ربات گوگل صحبت می کنیم یاد یک ربات کوچک بامزه مثل Wall E  می افتم که در تلاش برای یافتن و ایندکس کردن اطلاعات در سراسر دنیاست. اما بعد واقع بینانه به خاطر می آوریم که ربات گوگل فقط یک برنامه ی کامپیوتری است که که توسط گوگل نوشته شده تا در صفحات وب به جستجو پرداخته و پیج ها را به ایندکس خود اضافه کند. در این پست به شما می گویم که این ربات دقیقا چه کاری انجام می دهد! با من همراه بمانید.

ربات گوگل ، خزنده یا عنکبوت ؟

همه ی این کلمات به یک معنی هستند و به یک چیزِ واحد اشاره می کنند: رباتی که در صفحات وب می چرخد.

ربات های گوگل از طریق لینک ها در صفحات وب چرخ می زنند. محتوای جدید و بروزرسانی شده را پیدا می کنند و به عنوان چیزی که باید به ایندکس اضافه شوند پیشنهاد می دهند. خب ایندکس چیست؟

ایندکس، مغز گوگل است. جایی ست که تمامی اطلاعات در آن ساکن شده اند. گوگل از کامپیوترهای بسیار زیادی استفاده می کند تا عنکبوت های خود را به هر نقطه ای از وب بفرستد و بداند چه چیزهایی دارند. ربات گوگل هم عنکبوت و ربات های گوگل هستند و هر موتور جستجو ویژه ی خودش را دارد.

ربات گوگل چطور کار می کند؟

ربات های گوگل از نقشه های سایت و پایگاه های داده لینک هایی که در بررسی آخر خود کشف کرده استفاده می کند تا در وهله ی بعد به کجا برود. هر وقت که عنکبوت لینک های جدیدی را در یک سایت پیدا کند، آنها را به لیست صفحاتی که باید ببیند اضافه می کند. اگر تغییراتی را در لینک ها و لینک های خراب متوجه شود، یادداشت برمی دارد تا ایندکس را بروزرسانی کند. این برنامه تعیین می کند که چه اوقاتی پیج ها را بررسی خواهد کرد. برای اینکه مطمئن شوید ربات گوگل وب سایت شما را به درستی ایندکس می کند یا نه؛ باید توانایی دیده شدن را در خود چک کنید. اگر سایت تان در دسترس عنکبوت ها قرار گرفته باشد اغلب به سمت تان خواهند آمد. از کجا مطمئن شوم که سایتم توانایی دیده شدن توسط ربات گوگل را دارد؟

ربات های مختلف

انواع مختلفی از ربات گوگل وجود دارد. برای مثال AdSense و AdsBot کیفیت تبلیغات را بررسی می کنند در حالی که Mobile App Android اپلیکیشن های اندروید را بررسی می نماید. برای امثال ما، موارد زیر مهم ترین ها هستند:

 

 

ربات گوگل چطور از سایت شما بازدید می کند؟

برای اینکه بفهمید ربات گوگل چه زمان هایی از سایت شما بازدید می کند و چه کاری در آنجا انجام می دهد می توانید در فایل های ورودی جستجو کرده و یا بخش Crawl را در گوگل سرچ کنسول باز کنید. اگر می خواهید خیلی کارهای پیشرفته برای بهینه سازی عملکرد آن در سایت تان انجام دهید می توانید از ابزاری نظیر Kibana یا SEO log File Analyser استفاده کنید.

گوگل لیست آدرس های آی پی را که ربات های مختلف گوگل استفاده می کند را منتشر نمی کند چون این آدرس ها اغلب دچار تغییر می شوند. برای اینکه بفهمید ربات گوگل واقعاً از سایت شما بازدید می کند می توانید جستجوی معکوس آی پی انجام دهید. اسپم کننده ها و جعل کننده ها به راحتی می توانند بر نام عامل کاربری کلک سوار کنند اما بر آدرس آی پی این کار غیرممکن است.

با استفاده از robots.txt هم می توانید مشخص کنید که ربات های گوگل چطور از بخش های سایت تان بازدید می کنند. اما باید مراقب باشید چون اگر این کار را اشتباه انجام دهید ممکن است کاری کنید که ربات گوگل دیگر به سمت شما بازنگردد. این اتفاق هم سایت شما را از ایندکس خارج خواهد کرد.

کنسول جستجوی گوگل

کنسول جستجو یکی از مهم ترین ابزارهاست برای بررسی قابلیت دیده شدن وب سایت تان به عنکبوت ها! بنابراین، شما می توانید به نحوه ی دیدن ربات های گوگل رسیدگی کنید. همین طور می توانید لیستی از خطاهای Crawl را به منظور اصلاح آنها دریافت کنید. در کنسول جستجو، حتی می توانید از ربات گوگل بخواهید که دوباره سایت شما را Crawl کند. یک راه دیگر برای اصلاح این خطاهای Crawl از طریق اتصال Yoast SEO به کنسول جستجوست. می توانید خطاها را وارد کرده و مستقیماً از پشت صحنه ی سایت اصلاح نمایید.

بهینه سازی برای ربات گوگل

اینکه باعث شوید ربات های گوگل سریع تر سایت شما را Crawl کنند یک فرآیند کاملاً تخصصی ست اما شما باید خودتان را با آن آشنا سازید. اگر گوگل به درستی نتواند سایت شما را کراول کند هرگز نمی تواند باعث رتبه گرفتن شما شود. پس آن خطاها را پیدا کرده و نسبت به اصلاح آنها اقدام کنید.

نتیجه گیری

ربات گوگل ربات کوچکی ست که از سایت شما بازدید می کند. اگر انتخاب های صحیح فنی درستی برای سایت خود داشته باشید، اغلب به سراغ تان خواهد آمد. اگر به طور مرتب هم محتوای جدید به آن اضافه کنید بیش تر به شما مراجعه می کند.

 

 

یک امتیازدو امتیازسه امتیازچهار امتیازپنج امتیاز (2 تعداد رای, میانگین: 5٫00 از 5)
Loading...

لینک کوتاه https://thebestseois.com/?p=572

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 1