راهنمای شروع بهینه سازی موتور جستجو
articles,موتورهای جستجو

راهنمای شروع بهینه سازی موتور جستجو

بهینه سازی موتور جستجو موضوع مهمی ست که در سال های اخیر با افزایش کسب وکارهای اینترنتی و ایجاد رقابت برای دیده شدن در موتورهای جستجو شدت یافته است. تاکنون مقالات مختلف و متعددی برای آشنایی با این مبحث گسترده ایجاد شده اند که در پست های دیگر به برخی از آنها نیز اشاره کرده ایم. اکنون در این پست صرفاً راهنمای شروع بهینه سازی موتور جستجو را خدمت شما ارائه می دهم و امیدوارم مفید واقع شود.

این راهنما برای چه کسانی ست؟

اگر از طریق جستجوی گوگل، صاحبِ محتوای آنلاین هستید یا آن را ارتقا می دهید این مقاله ویژه ی شماست. اگر در حال رشد و پرورشِ کسب و کار شخصی تان هستید، یا به عنوان وب مسترِ چند وب سایت یا متخصص سئو در یک آژانس وب مشغول به کارید این راهنما برای شماست.

اگر هم به دنبال بررسی هایی جامع راجع به اصول سئو بر پایه ی بهترین عملکردها هستید به صفحه ی درستی آمده اید.
این راهنمای شروع، قرار نیست پرده از رازهایی بردارد که مستقیماً به طور خودکار در صفحه ی اول گوگل حضور یابید! اما دنبال کردنِ بهترین عملکردها به طور امیدوارانه ای مسیرِ شما را در دیده شدن توسط موتور جستجو، ایندکس و درکِ محتوای شما آسان تر می کند.

بهینه سازی موتور جستجو اغلب به معنیِ ایجادِ شاخصه های کوچک تر برای بخش های وب سایت است. وقتی به طور انفرادی مشاهده می شود این تغییرات مثل بهبودی های افزایشی به نظر می رسد اما وقتی با دیگر بهبودی ها ترکیب شود می توانند تأثیراتِ قابل توجهی بر تجربه کاربری و عملکردِ وب سایت تان در صفحات نتایج جستجوی ارگانیک داشته باشند. احتمالاً از قبل با موضوعاتِ مختلفِ این راهنما آشنا هستید (چه بسا که خودتان نویسنده و متخصص سئو هستید. در این صورت خوشحال می شوم اگر افکارِ خود را در انتهای مقاله با ما در میان بگذارید) و در وب سایت های مختلف مقالات و صحبت های تخصصی و غیرتخصصیِ بسیاری مطالعه کرده اید و همچنان نمی دانید دقیقاً به سراغِ کدام یک از معیارها بروید! به هرحال اینها برای هر وِب پیجی بسیار ضروری هستند.

شما باید وب سایت تان را برای ارائه ی خدمات به نیازهای کاربر بهینه سازی کنید. یکی از آن کاربران، موتور جستجوست که کمک می کند تا سایر کاربران محتوای شما را کشف کنند. بهینه سازی موتور جستجو یعنی اینکه به موتورهای جستجو کمک کنید تا محتوای شما را درک کرده و ارائه دهند. شاید سایت شما بزرگ تر و یا کوچک تر از سایتی باشد که در اینجا مثال می زنیم و یا شاید محتوایی کاملاً متفاوت نسبت به آن عرضه می کنید اما موضوعاتِ بهینه سازی که در ادامه ی این راهنما بحث می کنیم باید در تمام نوع های سایت ها در اندازه های مختلف قابلِ اجرا باشد.

امیدوارم که این راهنما ایده های جدیدی را در خصوص بهبودِ وب سایت تان برای شما به ارمغان آورد.

معانیِ کلماتِ مهمِ این راهنما

ایندکس / Index

گوگل تمامی وب پیج ها را ذخیره می کند که ایندکس نامیده می شود. ایندکس هر پیج محتوا و لوکیشن (url) آن صفحه را شرح می دهد. عملِ ایندکس کردن زمانی اتفاق می افتد که گوگل، یک پیج را فِچ کرده، آن را می خواند و به ایندکس اضافه می کند: گوگل، امروز چندین پیج را روی سایتِ من ایندکس کرده است.

کراول/ Crawl

فرآیندِ جستجوی وب پیج های جدید یا بروزرسانی شده را کراول گویند. گوگل از طریق دنبال کردن لینک ها، خواندنِ سایت مَپ ها و بسیاری از ابزارهای دیگر url ها را کشف می کند: گوگل، وب را کراول می کند، به دنبال پیج های جدید می گردد و سپس آنها را (زمانی که مناسب شدند) ایندکس می کند.

کراولر/ Crawler

نرم افزار خودکار که پیج ها را از وب، کراول (فچ) کرده و ایندکس می کند.

گوگل بات / Googlebot

یک نامِ کلی برای کراولرِ گوگل است. گوگل بات به طور مداوم در حالِ کراول کردنِ وِب می باشد.

سئو / SEO

بهینه سازی موتور جستجو : فرآیندِ بهتر کردن سایت برای موتور جستجوست. همینطور عنوانِ شغلیِ کسی که این کار را انجام می دهد نیز هست: ما برای بهبود وضعیت وبیِ خود، به تازگی یک سئو (SEO) استخدام کردیم.

سایت تان در گوگل هست؟

مشخص کنید که آیا وب سایت تان در ایندکس گوگل قرار دارد یا خیر – بدین منظور آدرس url صفحه ی اصلی سایت تان را گوگل کنید. (در گوگل جستجو کنید) اگر نتایجی دریافت کردید بدین معنی ست که در ایندکس گوگل حضور دارید. برای مثال جستجو برای ” www.thebestseois.com ” را در گوگل امتحان کنید.

با اینکه گوگل میلیاردها پیج را کراول می کند اما همچنان بعضی سایت ها از این اتفاق دور می مانند. اگر سایت شما در گوگل نبود یا اگر کراولرهای گوگل سایت شما را کراول نکرده اند، اغلب به خاطر یکی از دلایل زیر است:

 • سایت به خوبی با دیگر سایت ها (در سطح وب) ارتباط نیافته است.
 • به تازگی سایت خود را راه اندازی کرده اید و گوگل هنوز زمانی برای کراول کردن نداشته است.
 • طراحیِ سایت، کراول کردن موثرِ محتوا را برای گوگل سخت کرده باشد.
 • گوگل هنگام تلاش برای کراول کردن سایت تان، با خطا مواجه شود.
 • سیاست های شما گوگل را از کراول کردن سایت مسدود کند.

چطور سایتم را در گوگل جای دهم؟

ورود به نتایج جستجوی گوگل، هم رایگان و هم ساده است حتی نیازی نیست که سایت تان را برای گوگل ارسال کنید. گوگل یک موتور جستجوی کاملاً اتوماتیک است که از کراولرهای وب استفاده می کند تا به طور مداوم در حال کاوش در وب باشند و سایت های جدیدی را برای افزودن به ایندکس پیدا کنند. در حقیقت، بخش وسیعی از سایت هایی که در صفحه نتایج گوگل ظاهر می شوند به طور دستی به گوگل ارسال نشده اند بلکه هنگام کراول شدن توسط کراولرها به طور خودکار پیدا شده و اضافه شده اند.

گوگل راهنماهایی را برای وب مسترها به منظور ایجاد وب سایت هایی گوگل فرندلی ارائه می دهد. اما با این حال، هیچ ضمانتی نیست که کراولرها یک سایت خاصی را پیدا کنند، دنبال کردن این راهنماها باید به ظاهر شدن سایت تان در صفحات نتایج جستجو کمک کند.
کنسول جستجوی گوگل، ابزارهایی را برای کمک به شما برای ارسال محتوای تان به گوگل و ارزیابی نحوه ی کارِ شما در جستجوی گوگل فراهم می کند. حتی در صورتِ تمایل شما کنسول جستجو می تواند آلرت (هشدار) هایی را هم موقع بروز مسائل مهمی که گوگل با سایت تان روبرو می شود ارسال نماید.

در اینجا چند سوال اساسی را می بینید که هنگام آغاز کار وب سایت تان باید از خود بپرسید:

 • آیا وب سایتم در گوگل دیده می شود؟
 • آیا محتوایی با کیفیت بالا را برای کاربران ارائه می دهم؟
 • آیا کسب و کار محلی من در گوگل نشان داده می شود؟
 • آیا محتوای من به سادگی و به سرعت در تمامیِ دستگاه ها قابل دسترسی ست؟
 • آیا وب سایتم امن است؟

ادامه ی این مقاله، راهنمایی هایی را برای بهبودِ وب سایت تان در موتورهای جستجو ارائه می دهد که براساس موضوع سازماندهی شده اند.

به گوگل کمک کنید تا محتوای شما را بیابد

اولین قدم برای اینکه به سایت تان در گوگل دست پیدا کنید این است که مطمئن شوید گوگل می تواند آن را پیدا کند. بهترین راه برای انجام این کار این است که سایت مَپ بفرستید. سایت مَپ ، فایلی روی سایتِ شماست که از تغییراتِ پیج ها یا صفحاتِ جدیدِ شما به موتورهای جستجو اطلاعات می دهد.
علاوه براین گوگل از طریق لینک هایی از سایر پیج ها نیز می تواند صفحات را بیابد.

به گوگل بگویید کدام صفحات نباید کراول شوند!

بهترین عملکردها

با استفاده از robots.txt برای اطلاعات غیرحساس، کراول های ناخواسته را مسدود کنید.

یک فایلِ “robots.txt” به موتورهای جستجو می گوید که آنها می توانند به بخشی از سایت شما دسترسی داشته و آن را کراول کنند. این فایل، که باید “robots.txt” نام داشته باشد در دایرکتوری اصلیِ سایت تان جای گرفته است. احتمال دارد پیج هایی که توسط robots.txt مسدود شده اند همچنان بتوانند کراول شوند، بنابراین برای پیج های حساس باید از روش امن ترِ دیگری استفاده کنید.

اصلاً شاید شما نخواهید بعضی از پیج های مشخص از سایت تان کراول شوند چون اگر در صفحات نتایج موتور جستجو ظاهر شوند اصلا برای کاربر مفید واقع نمی شوند. اگر می خواهید از کراول شدن پیج های تان توسط موتور جستجو ممانعت به عمل آورید، کنسول جستجوی گوگل یک جنراتور دوستانه ی robots.txt در اختیار دارد که برای ایجادِ این فایل به شما کمک می کند. دقت کنید که اگر سایت شما از ساب دومین ها (زیرمجموعه) استفاده می کند و شما هم به دنبال یک سری پیج های کراول نشده در یک ساب دومینِ معین هستید، باید یک فایل robots.txt مجزا برای آن ساب دومین ایجاد کنید.

هشدار

اجازه ندهید که صفحات نتایج جستجوی داخلی تان توسط گوگل کراول شود. کاربران از اینکه روی نتیجه ی موتور جستجو کلیک کنند تا فقط روی یک نتیجه ی جستجوی دیگر روی وب سایت تان فرود بیایند؛ خوش شان نمی آید.

برای اطلاعات حساس تر از روش های مطمئن تر استفاده کنید.

Robots.txt یک راه موثر یا مناسب برای مسدود کردن محتوای حساس یا محرمانه نیست!
بلکه فقط به کراولرها دستور می دهد که پیج ها برای آنها نیستند اما باعث جلوگیری سرورتان از ارائه ی پیج ها به مرورگری که درخواست کرده نمی شود! یک دلیل این است که موتورهای جستجو همچنان می توانند به URLی که بلاک کرده اید رجوع کنند (فقط URL را نشان می دهند؛ نه عنوان را). بعلاوه، موتور جستجوهای ناسازگار و سرکشی که به Robots Exclusion Standard اذعان نمی کنند می توانند دستورالعمل های robots.txt شما را نیز نادیده بگیرند. در نهایت، یک کاربر کنجکاو قادر است دایرکتوری ها یا زیرشاخه های موجود در فایلِ robots.txt شما را آزموده و آدرس URL محتوایی که شما نمی خواهید دیده شوند را حدس بزند.

در چنین مواردی، اگر می خواهید پیج فقط در گوگل دیده نشود از تگ های ایندکس نشده استفاده کنید. اما به خاطر بسپارید که هر کاربری با لینک می تواند به آن پیج دسترسی پیدا کند. برای امنیت واقعی هم شما باید روش های صحیح مجاز به کار بگیرید مثل درخواستِ پسوردِ کاربر یا هم که باید آن پیج را کلا از سایت خود حذف کنید.

به گوگل (و کاربران) کمک کنید تا محتوای شما را درک کنند

اجازه دهید گوگل هم به همان نحوی که کاربر پیج شما را می بیند؛ ببیند

وقتی بات گوگل یک پیج را کراول می کند، باید همانگونه که یک کاربر معمولی آن پیج را می بیند، ببیند. برای رندر و ایندکس کردن مطلوب همیشه اجازه دهید که گوگل بات به جاوا اسکریپت ، CSS و فایل های تصویری که توسط وب سایت تان استفاده شده دسترسی پیدا کند. اگر فایل robots.txt سایت تان اجازه ی کراول کردنِ این بخش ها را ندهد، مستقیماً بر نحوه ی رندر و ایندکس کردنِ محتوای شما خسارت می دهد که این اتفاق هم رنکینگِ کم تری را برای شما به همراه می آورد.

عناوین منحصربفرد و صحیحی را برای پیج ایجاد کنید.

تگ <title> هم به کاربر و هم به موتور جستجو می گوید که موضوعِ آن پیجِ خاص چیست. تگ <title> باید داخلِ بخشِ <head> از سند HTML جای بگیرد. شما هم باید یک عنوان منحصربفرد برای هر صفحه از سایت تان ایجاد کنید.

عناوین و اسنیپت های خوبی را در نتایج جستجو ایجاد کنید.

اگر اسناد شما در صفحه ی نتایج جستجو ظاهر می شود، احتمالاً محتوای تگ عنوان در اولین خطِ نتایج دیده شده است (اگر با بخش های مختلفِ نتایج جستجوی گوگل آشنا نیستید می توانید از ویدئوی مربوط به آناتومی نتایج جستجو دیدن کنید.)

عنوان صفحه اصلی شما می تواند لیستی از اسامیِ وب سایت/ کسب و کار باشد و دیگر بخش های اطلاعاتی مهمی نظیر لوکیشن فیزیکی کسب و کار یا حتی چند تمرکز اصلی را نیز شامل شود.

بهترین عملکردها

محتوای پیج را با دقت شرح دهید.

عنوانی انتخاب کنید که به طور طبیعی و مؤثر ارتباطاتِ موضوع محتوای پیج را بخواند.

هشدار

 • از انتخاب عنوانی که هیچ ارتباطی با محتوای آن پیج ندارد بپرهیزید.
 • از استفاده ی عناوین مبهم و پیش فرض مثل Untitled یا New Page 1 خودداری کنید.

برای هر پیج یک عنوان خاص ایجاد کنید.

هر پیجی از سایت شما باید به طور ایده آل یک عنوان منحصربفرد داشته باشد تا به گوگل کمک کند که نحوه ی متمایز کردن یک پیج را از دیگر پیج ها در سایت تان بشناسد. اگر وب سایت شما از صفحات موبایلی مجزا استفاده می کند به یاد داشته باشید که از عناوین خوبی روی نسخه ی موبایلی هم استفاده کنید.

هشدار

از استفاده کردن یک عنوان در میان تمامی پیج ها یا گروه های وسیعِ پیج های سایت تان خودداری کنید.

عناوین توصیفی اما مختصر به کار ببندید

عناوین می توانند هم کوتاه باشند هم حاوی اطلاعات! اگر عنوان خیلی بلند باشد یا کم تر موردتوجه قرار بگیرد گوگل ممکن است بخشی از آن را یا همانی را که به طور خودکار در نتایج جستجو ایجاد می شود را نشان دهد. همینطور ممکن است با توجه به جستارِ کاربر یا دستگاهِ مورداستفاده برای جستجو، عناوین مختلفی را نشان دهد. به یاد داشته باشید که انجام درست تمامی این اقدامات، بخشی از بهینه سازی موتور جستجو  هستند.

هشدار

 • از عناوین خیلی بلند (و طولانی) که برای کاربر مفید نیستند دوری کنید.
 • از به کار بردن کلمات کلیدی غیرضروری که موردنیاز هم نیستند بپرهیزید.

 

با ادامه مطلب همراه باشید.

یک امتیازدو امتیازسه امتیازچهار امتیازپنج امتیاز (3 تعداد رای, میانگین: 5٫00 از 5)
Loading...

لینک کوتاه https://thebestseois.com/?p=1117

2 comments:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

53 − 51 =