بانس ریت Bounce Rate چیست؟ چطور آن را کاهش دهیم؟
articles,سئو

بانس ریت Bounce Rate چیست؟ چطور آن را کاهش دهیم؟

یکی از معیارهایی که کیفیت یک صفحه وب را نشان می دهد بانس ریت Bounce Rate است که به صورت درصد در گزارش های متعدد گوگل آنالیتیک نمایش داده می شود. وب مسترها و کارشناسان می توانند با تحلیل این درصد بانس ریت بفهمند که محتوای پیج، نیاز کاربر را برآورده می کند یا خیر، اصلاً رضایت آنها را جلب می نماید؟ مقدار بانس ریت پاسخ این سوال ها را می دهد. در این پست یاد می گیریم که بانس ریت دقیقا چیست و پاسخ بسیاری از پرسش هایمان را پیرامون آن بدست می آوریم.

به عنوان یک قاعده کلی، هر چه بانس ریت کم تر باشد، بهتر است.

 

بانس ریت چیست؟

منظور ما از بانس ریت چیست؟ بانس ریت درصدی است که نشان می دهد چه تعداد کاربر در پیج ما حضور یافته و بدون هیچ گونه تعاملی از آن خارج شده اند! این یعنی، آنها هیچ کلیکی روی لینک های صفحه نکرده اند. در اینجا کلیک کردن روی لینک های داخلی و خارجی، آیتم فهرست و … همه را شامل می شود.

بانس ریت چگونه در گوگل آنالیتیک محاسبه می شود؟

وقتی ما گوگل آنالیتیک را در وب سایت خود نصب کنیم، تمامی فعالیت های انجام شده روی پیج را ضبط می کند. وقتی پیج برای اولین بار بارگذاری می شود، یک نشست ایجاد شده و یک درخواست به سرور گوگل آنالیتیک فرستاده می شود و وقتی سرور گوگل آنالیتیک هیچ درخواست دیگری (دومین و …) را از همان پیج دریافت نکند، بدین معنی است که کاربر هیچ تعاملی را با آن صفحه انجام نداده است.

این اتفاق توسط گوگل آنالیتیک به عنوان Single-Page Session شناخته شده و هنگام محاسبه ی بانس ریت صفحه درنظر گرفته می شود.

یکی دیگر از ویژگی های Single-Page Session “مقدار ماندگاری در سایت برابر صفر” است. چون گوگل آنالیتیک هیچ درخواست دیگری را دریافت نمی کند که بتواند برای محاسبه ی مقدار زمانی که کاربر در وب سایت سپری کرده استفاده نماید.

حالا به مثال توجه کنید:

اگر برای یک صفحه 10 بازدید داشتید و 8 تای آن در صفحه ی شما فرود آمد و بدون هیچ گونه کلیکی روی لینک های صفحه تان، خارج شد بانس ریت شما 80% خواهد بود.

بانس ریت فقط برای لندینگ پیج محاسبه می شود

بانس ریت فقط زمانی محاسبه می شود که کاربران از یک منبع خارجی (مثل جستجو در گوگل) وارد یک پیج خاص می شوند. نه زمانی که با کلیک کردن روی لینک داخلی از یک پیج بازدید کنند!

مثال زیر را در نظر بگیرید:

کاربر اول: پیج A، پیج B و در آخر پیج C را بازدید می کند.

کاربر دوم: پیج B، سپس پیج A و در آخر پیج C را می بیند.

کاربر سوم: پیج A را می بیند و سپس خارج می شود.

بانس ریت پیج A می شود 50%! چون این پیج، 2 بازدید لندینگ پیج و 1 خروج داشته است. با اینکه کاربر دوم هم از پیج A دیدن کرده اما در بانس ریت محاسبه نمی شود چون ویزیت مستقیم به آن صفحه نبوده است!

بانس ریت & Exit ریت

بسیاری از مردم بانس ریت را با اکزیت ریت اشتباه می گیرند، اما این دو اصلاً شبیه نیستند!

Exit Rate درصد مردمی است که از یک پیج خاص از وب سایت خارج شده اند. به عبارت دیگر، تعداد افرادی است که وب سایت شما را ترک کرده است از آن صفحه ی خاص/ تعداد بازدیدهای صفحه ای که پیج دریافت کرده است.

در همان مثال بالا، پیج A، اکزیت ریت 33% دارد چون به طور کلی 3 نشست داشته که یکی از آنها منجر به خروج شده است.

بنابراین بانس ریت نشان می دهد که چه تعداد مردم روی پیج فرود آمده و بدون انجام هیچ کاری آن را ترک کرده اند. اکزیت ریت هم نشان می دهد که چه تعداد افراد از یک پیج از وب سایت شما خارج شده اند در مقایسه با اینکه آن صفحه چندین بار بازدید شده است.

بانس ریت و سئو

در حوزه ی سئو سردرگمی عظیمی در رابطه با پیوند بین بانس ریت و سئو و و اینکه آیا بانس ریت یکی از فاکتورهایی ست که گوگل در فرآیند رتبه دهی از آن استفاده می کند، وجود دارد.

بسیاری از مردم معتقدند که گوگل آن را درنظر می گیرد اما خود گوگل می گوید که در الگوریتم رتبه دهی معیارهای گوگل آنالیتیک را در نظر نمی گیرد!

اما پاسخ اصلی معمولا، جایی بین این دو ست!

بانس ریت معیاری ست که در گوگل آنالیتیک در دسترس قرار گرفته و همانطور که گوگل می گوید بله، در الگوریتم رتبه دهی از آن استفاده نمی کند چون:

  1. به آن دسترسی ندارند
  2. همیشه هم صحیح نیست

و همان طور که در ادامه ی مطلب خواهیم دید، بانس ریت بالا همیشه هم “خیلی بد” نیست!

برای خواندن ادامه مطلب کلیک کنید.

 

یک امتیازدو امتیازسه امتیازچهار امتیازپنج امتیاز (2 تعداد رای, میانگین: 5٫00 از 5)
Loading...

لینک کوتاه https://thebestseois.com/?p=418

1 comment:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

78 − = 76