اهمیت کلمات کلیدی در سئو
articles,سئو

اهمیت کلمات کلیدی در سئو

از کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید تا ترافیک بیش تری را از موتورهای جستجو بدست آورید.

کلمات کلیدی وب سایت یا وبلاگ خود را بهبود ببخشید تا خیلی سریع رتبه ی خود را بالا ببرید.

وقتی شروع به یادگیری سئو یا راه اندازی وب سایت کردید مطمئنم جملات این چنینی و مشابه این را خیلی زیاد شنیده اید! اهمیت این کلمات کلیدی بسیار زیاد است و جزو اولین نکاتی ست که باید یاد بگیرید، رعایت کنید و بکار ببندید.

این مقاله در این وب سایت را برای شمایی که در ابتدای راه هستید و می خواهید سئو یاد بگیرید گنجانده ایم تا با اساسی ترین مفاهیم کلمات کلیدی در سئو (بهینه سازی موتور جستجو) آشنا شوید.

خب در ابتدا، بیایید با اصول کلمات کلیدی داستان شروع کنیم…

اگر برای مدتی هست که مشغول بلاگ نویسی هستید، احتمالا می دانید که 95 درصد ترافیک وب سایت تان از طریق 5 درصد پست های تان بدست می آید. به عبارت دیگر، اکثریت ترافیک تان را از طریق پست های معدود، منتخب و دست چین شده تان که در موتورهای جستجو قرار دارد کسب می کنید.

تاکنون از خودتان پرسیده اید که چرا این پست ها ترافیک زیادی را به خود جذب می کنند؟

پاسخ این است: حتماً کاری را در آن پست ها به درستی انجام داده اید! درست می گویم؟

دلیل این است که برخی از پست های شما، در صفحه ی اولِ موتور جستجو بخاطر کلمات کلیدی امتیاز می گیرد که توسط کاربران اینترنت به طور مکرر جستجو می شود.

شاید سوال پیش بیاید که چه کسی به این محتوای شما و دیگر وب سایت ها امتیاز می دهد؟

در پایان هر روز، دستگاه است که توسط یک سری الگوریتم با نشانه های معین در میان محتوا و مطالب وب سایت ها می چرخد تا بتواند به درستی به آنها امتیاز/ رتبه یا Rank دهد.

خب وقتی می گوییم rank یا Ranking منظور چیست؟

Ranking (رتبه بندی) منظور پیج ها و صفحات وبی است که به ترتیب در صفحات نتایج موتور جستجو ظاهر می شود که اصطلاحاً به صفحات نتایج موتور جستجو هم SERP  گفته می شود.

می توانید به سایت SEMRUSH سر بزنید، آدرس وب سایت تان را آنجا وارد کنید تا ببینید که بخاطر کدام کلمه/ کلمات کلیدی Rank می گیرید.

در تصویر زیر، یک مثال را باهم می بینیم:

 

 

خب بهتر است ببینیم چه اتفاقاتی در این عکس افتاده! (اگر هم واقعاً هیچ چیزی از این عکس دستگیرتان نشده، اصلاً نگران نباشید برای یک فرد مبتدی، کاملاً طبیعی ست.)

 

  1. Keyword/ کلمات کلیدی : عبارت مخصوصی است که ترافیک را به سمت یک URL خاص هدایت می کند. وقتی در حال انجام سئو هستید، این عبارت همان “هدف” ماست، بنابراین ما معمولا آن را “کلمه کلیدی موردهدف/ Target Keyword” هم می نامیم.
  2. pos./ جایگاه : این رتبه بندی کلمه کلیدی در موتور جستجوست (یعنی Position) برای مثال، اگر نامبر وان (1) باشد یعنی اولین نتیجه ای ست که گوگل نشان می دهد. اگر 4 باشد، یعنی چهارمی ست و به همین ترتیب ادامه می یابد. هدف شما  برای کلمه کلیدی هدف تان باید قرار گرفتن در صفحه ی اول گوگل باشد یعنی (Pos. 1-10)
  3. Volume/ حجم : این رقم به شما می گوید که چند نفر از مردم همان کلمه کلیدی خاص را در طول یک ماه جستجو کرده اند. این مورد خیلی مهم است چون شاید شما فکر کنید که این عبارت کلیدی خیلی بین مردم محبوب است اما داده های گوگل به شما جوابِ دیگری بدهد. در مثال بالا، دو کلمه کلیدی مشابه را می بینید که تفاوت قابل توجهی در میزان جستجو شدن شان در طول یک ماه داشته اند:
  • آدرس ایمیل حرفه ای رایگان : 110 جستجو/ یک ماه
  • ایمیل حرفه ای رایگان : 70 جستجو/ یک ماه

بیایید همزمان نگاهی هم بیندازیم به دو نکته ی خیلی مهم:

کلمات کلیدی کوتاه

کلمات کلیدی که 1 تا 3 کلمه را دارا هستند کلمات کلیدی کوتاه نامیده می شوند. مثل: ایمیل حرفه ای، کم کردن وزن

کلمات کلیدی بلند

کلمات کلیدی خاص تری که معمولاً سه کلمه و یا بیشترند.

مثل: درآمدزایی از طریق بلاگ نویسی، کاهش وزن در طول 6 هفته

 

نکته : هنگام درنظر گرفتن میزان جستجوی ماهانه در طول یک ماه، تمامی کلمات و عبارت ها به عنوان “کلمات کلیدی/ Keywords” شناسایی می شوند.

 

کلمات کلیدی بلند، سودمندترند چون باعث می شوند ترافیک بیش تری به سمت شما هدایت شده و احتمال Ranking در صفحه ی اول موتور جستجو بسیار افزایش می یابد.

 

از دیدگاه سئو ، چه چیزی در کلمات کلیدی اهمیت دارد؟

خب تا اینجا، شما با مفاهیم اصلی کلمات کلیدی آشنا شدید، از اینجا به بعد کمی فراتر از تعاریف می رویم.

وقتی ما مشغول بهینه سازی سئو برای یک پست بلاگ یا سایت می شویم، این حق را داریم که کلمات کلیدی موردهدف مان را شرح داده و تعریف کنیم. این نوع کلمات کلیدی، با عنوان کلمات کلیدی مِتا (Meta keyword) شناخته می شوند.

در سال 2012 میلادی خیلی مهم بود که کلمات کلیدی متا شناسایی شوند اما در سال 2017 اصلاً هیچ کارآیی نداشت! الگوریتم های موتور جستجو خیلی هوشمندتر می شوند. آنها کلمات کلیدی را بطور خودکار تشخیص داده و به صورت اتوماتیک پیج ها و صفحات را رتبه بندی می کنند.

گوگل قبلا به طور واضح اعلام کرد که کلمات کلیدی متا را هنگام انتخاب کلمات کلیدی درنظر نمی گیرد و این کاملاً منطقی ست چون برای همه خوب نبود.

مثلاً برای این پستی که در حال خواندن هستید، کلمات کلیدی متا می تواند مواردی از قبیل : نکات کلمات کلیدی، در جستجوی کلمات کلیدی و … باشد.

حالا هر کسی که به دنبال “نکات کلمات کلیدی” باشد به این پیج مراجعه می کند، چیز مفیدی پیدا نمی کند و سپس صفحه را ترک می کند. در نهایت، Bounce Rate (میزان محتوای بی ارزش) وب سایت مرا افزایش می دهد. پس، نه برای من خوب است نه برای کاربر!

به خاطر بسپارید که هر وقت کسی به شما گفت کلمات کلیدی متا مهم اند، باید آن را نادیده بگیرید!

چطور با جستجوی کلمات کلیدی شروع کنیم؟

جستجوی کلمات کلیدی فرآیند یافتن کلمات کلیدی صحیح و درست برای پست تان است. اگر قصد توسعه و گسترش وب سایت یا بلاگ خود را در کوتاه ترین زمان و در نهایت درآمدزایی دارید این مرحله اهمیت زیادی دارد. راه های مختلفی هست که می توان کلمات کلیدی را جستجو کرده و پیدایشان کرد که برخی از آنها را در ادامه می بینیم:

 

پیدا کردن کلمات کلیدی از طریق جستجو در گوگل

از طریق Google Search کلمات کلیدی موردهدف خود را بیابید. وقتی عمل تایپ را در مرورگر آغاز می کنید گوگل به طور خودکار به شما کلمات و عباراتی را پیشنهاد می دهد. با استفاده از این تکنیک، می توانید لیستی از کلمات کلیدی را بسازید.

 

 

 

یکی دیگر از ابزارها برای یافتن کلمات کلیدی، Keyword Planner هست که از ابزارهای رسمی و رایگان خودِ گوگل محسوب می شود.

پس از اینکه کلمات کلیدی سودمند حوزه ی کاری خودتان را پیدا کردید، نوبت به این می رسد که مقالاتی را با این کلمات کلیدی هدفمند در راستای بهینه سازی سئو بنویسید. اگر می خواهید یاد بگیرید که چطور کلمات کلیدی را در یک پست موردهدف قرار دهید این مقاله را بخوانید.

 

تراکم کلمات کلیدی و محل قرار گیری آنها

تراکم کلمات کلیدی موضوع پیچیده ای ست.

با توجه به کلمات کلیدی هدف (کوتاه یا بلند) باید سعی کنید مقدار معینی از تراکم کلمات کلیدی را نگهداری کنید تا وقتی ربات ها پیج تان را زیر و رو می کنند بتوانند کلمات کلیدی ویژه ای را که صفحه برای رتبه گرفتن نیاز دارد را از تراکم آنها تشخیص دهند.

هدف گذاری کلمات کلیدی هم بسیار مهم است. اما چیزی که باید دقت کنید تا مرتکب نشوید استفاده ی بیش از حد از آنهاست! در تمامی صفحات، استفاده ی مفرط از کلمات کلیدی دیده می شود که همین امر، در نهایت به رتبه ی شما ضرر می رساند.

کارشناسان سئو عقاید مختلفی راجع به تراکم کلمات کلیدی دارند. اما کلمات کلیدی اصلی به طور ایده آل نباید بیش از 2 درصد از مقاله ی شما را شامل شوند. معمولا سعی می شود که بین 1- 1.5 % محفوظ نگاه دارند.

همراه با کلمات کلیدی اصلی، باید کمی هم وارد عبارت ها و کلمات مرتبط شوید که اصطلاحاً به آنها کلمات کلیدی LSI گفته می شود. در خصوص کلمات کلیدی LSI هم در اینجا بیش تر صحبت کرده ایم که می توانید برای کسب دانش بیش تر سر بزنید.

خب همان طور که می دانید، برای یک پست یا یک صفحه می توان بیش از یک مورد کلمه کلیدی ایجاد کرد. البته پیشنهاد ما این است که تعداد این کلمات کلیدی را کم تر از سه مورد درنظر بگیرید چون اگر کیفیت پست بالا باشد به طور غیرمستقیم برای کلمات کلیدی بلند و مرتبط هم رتبه دریافت خواهید کرد.

همچنان مراقب باشید تا دچار استفاده ی مفرط از کلمات کلیدی نشوید!

استفاده از کلمات کلیدی زیاد چگونه ضرر می رسانند؟

استفاده ی بیش از حد کلمات کلیدی به ربات های گوگل این هشدار را می دهد که شما قصد دارید با استفاده ی غیرضروری از کلمات کلیدی هرزنامه ایجاد کنید. بدین ترتیب گوگل فکر می کند که شما می خواهید سیستم او را فریب دهید و در نهایت، شما را بخاطر این نیت تان، تنبیه می کند.

بله هنگام انتخاب تعداد کلمات کلیدی مورد استفاده برای سئو باید حواس تان را بیش تر جمع کنید. از سال 2011 که گوگل پاندا بروزرسانی شد تقریباً هر فعالیتی که طبیعی به نظر نرسد، برای شما نتیجه ی بدی به همراه دارد.

 

عناوین متا ، توضیحات متا ، سرفصل ها

خب حالا که کلمات کلیدی درست برای هدف گذاری دارید و مقالات خوبی هم پیرامون آن می نویسید، سعی کنید از آن کلمه کلیدی در بخشی از عنوان پست هم استفاده کنید. به طور پیش فرض، این عنوان همان عنوانی خواهد بود که در موتورهای جستجو نمایان می شود. (مثل عنوان متا)

همینطور می توانید توضیحاتی هم برای کاربرانی بنویسید که وقتی در موتور جستجو به وب سایت شما نگاه می کنند بخوانند. (مثل توضیحات متا)

افزودن توضیحات متای مرتبط هم بینش بیش تری را درباره ی پست و پیج شما به ربات های موتور جستجو می دهد. پس به شما پیشنهاد می دهم که کلمه کلیدی تان را در توضیحات متا هم قید کنید.

 

نکته : عناوین و توضیحات متا را می توانید در صورت استفاده از پلاگین هایی مثل پلاگین Yoast SEO  بکار گیرید.

 

از طرف دیگر، سعی کنید با استفاده از تگ های H2 و H3 مقالات همسو با سئو بنویسید. (در وردپرس، عنوان پست به طور پیش فرض H1 می باشد.) باز هم، دقت کنید که بیش از حد از این تگ ها استفاده نکنید. دقیقاً مثل افراط در کلمه کلیدی، می تواند نتایج منفی و مضری را در Ranking برای تان به همراه داشته باشد.

 خب پس از مطالعه ی این مقاله چکار می کنید؟

حالا که به اهمیت کلمات کلیدی در سئو پی بردید، اولین اقدام تان این باشد که 5 – 6 مورد از کلمات کلیدی سودمند را برای پست بعدی تان پیدا کنید. سپس، پست ها و مقالات ارزشمندی را پیرامون همان کلمات کلیدی بنویسید و نتایج و فیدبک های این اقدامات خود را دنبال کنید. سپس تکرار، یاد گرفتن، تکرار و …

 

یک امتیازدو امتیازسه امتیازچهار امتیازپنج امتیاز (1 تعداد رای, میانگین: 5٫00 از 5)
Loading...

 

لینک کوتاه https://thebestseois.com/?p=78

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 2 =