اسپلش پیج چیست؟
articles,وب سایت

اسپلش پیج چیست؟

اسپلش پیج

اسپلش پیج ، صفحه ای از وب سایت است که کاربر قبل از اینکه آپشنِ ادامه دادن به سمت محتوای اصلی سایت به وی داده شود، می بیند. اسپلش پیج ها برای توسعه ی شرکت، محصول و یا خدمات ایجاد می شوند.

بله اسپلش پیج ، پیجی است که قبل از هر صفحه ی دیگر وب سایت شما ظاهر می شود. اسپلش پیج اهداف مختلفی دارد: می توانید پیشنهاد جدیدی از طریق آن ارائه دهید،‌ می توانید ادعایی را به وسیله ی آن به نمایش بگذارید یا در صورت لزوم و وابسته به صنعت، می توانید اخطار بدهید.

برخلاف لندینگ پیج، اسپلش پیج ها لزوما از بازدیدکننده نام و آدرس ایمیل را درخواست نمی کنند.

هدف اصلی اسپلش پیج این است که بازدیدکننده را از چیزی باخبر کند. از چیزهایی مثل بروزرسانی های جدید شرکت، یا هم مثل وب سایت فوربس که روزانه نقل قول منتخب خود را به صورت زیر، در اسپلش پیج خود قرار می دهد:

 

 

یک اسپلش پیج معمولی معمولا از یک رونوشت مختصر، یک تصویر پس زمینه و از همه مهم تر لینکی که از طریق آن بازدیدکننده را به وب سایت اصلی هدایت می کند ساخته می شود. در مثال فوربس، لینک Continue to site شما را به صفحه اصلی می رساند.

یک اسپلش پیج می تواند صفحه نمایش خوشامدگویی به وب سایت اصلی یا تیزری باشد که برای هیجان زده کردن بازدیدکننده (برای دیدن آنچه می خواهد ببیند = سایت اصلی) ایجاد شده اند.

در برخی از صنایع هم از اسپلش پیج هایی استفاده می کنند که هیچ لینکی برای خروج از صفحه ندارد و بازدیدکننده را وادار می کند تا قبل از ورود به صفحه اصلی حتما گزینه ی تائید و مشاهده را انتخاب کنند که همان طور که گفته شد این اتفاق ویژه ی صنایع خاصی هست که معمولاً قوانین خاصی دارند.

 

تحولات اسپلش پیج

براساس گفته ی Smashing Magazine اسپلش پیج ها از ابتدا ساخته شده اند تا یکی از اهداف اصلی زیر را رقم بزنند :

  • بازدیدکنندگان بتوانند قبل از ورود به سایت زبان سایت را طبق خواسته ی خود انتخاب کنند.
  • بازدیدکنندگان بتوانند نسخه ی سایت را که می خواهند ببینند انتخاب کنند تا با پهنای باند اینترنت شان متناسب باشد.
  • صفحه ای باشد که وب سایت هایی که محدودیت دسترسی برای برخی کاربران دارند بتوانند از طریق آن محدودیت ها، قوانین و تائید و … را نشان دهند.
  • به بازدیدکنندگان اطلاع دهد که وب سایت اصلی “صدا” دارد و برای اینکه تجربه کاربری را کامل کنند نیاز است تا بلندگوی خود را روشن نمایند.
  • به بازدیدکنندگان اطلاع دهد که چقدر طول می کشد تا وب سایت بازگذاری شود.

 

با توجه به این که این نوع از اسپلش پیج ها نه تنها ارزش خاصی را به تجربه کاربری اضافه نمی کنند بلکه از سرعت سایت هم می کاهند گوگل و دیگر موتورهای جستجو شروع به جریمه کردن این دسته از وب سایت ها کردند.

صفحات نمایش اسپلش بطور غیرمستقیم هم از جاوااسکریپ حمایت می کنند که آن هم اصلاً موردعلاقه ی بیش تر موتورهای جستجو نیست! بخاطر همین دلایل است که وب سایت هایی که طراحی های اسپلش پیج قدیمی دارند رتبه های کم تری در موتورهای جستجو کسب کردند.

این نوع پیج ها اغلب طراحی ضعیفی دارند و بطور کلی باعث خروج بازدیدکننده از آن می شوند. در اصل اسپلش پیج ها مانع از درگیر شدن کاربران با وب سایت و بطور کلی با کسب وکار می شوند.

در تصویر زیر، بهترین نمونه اسپلش پیج با طراحی ضعیف را می بینید که اسباب ناامیدی کاربر را فراهم می کند:

 

 

این اسپلش پیج با رنگ پس زمینه ی زننده ای که دارد بازدیدکنندگان را به دانلود کردن برنامه ی فلش پلیر ترغیب می کند تا در نهایت بتواند به وب سایت اصلی راه یابد. علاوه براین، بسیاری از کاربران حتی گمان می کنند با زدن دکمه ی Enter بدون نیاز به دانلود کردن فلش پلیر یا هر چیز دیگری، می توانند وارد سایت اصلی شوند!

با زدن دکمه ی Enter هم وارد صفحه ی زیر می شوید:

 

 

بدین ترتیب، هر دو گزینه نه تنها رغبت شما را از ورود به سایت اصلی می کاهد بلکه زمان شما را هم به هدر داده است.

با همه ی اینها، برخی دیگر از اسپلش پیج ها تحولاتی بهینه به سمت بهبودی داشته اند که در ادامه ی مقالات به آنها خواهیم پرداخت.

 

یک امتیازدو امتیازسه امتیازچهار امتیازپنج امتیاز (3 تعداد رای, میانگین: 5٫00 از 5)
Loading...

لینک کوتاه https://thebestseois.com/?p=411

1 comment:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

49 − = 48